Kostka Rubika
Co to jest Kostka Rubika?
Kostka Rubika – to trójwymiarowa układanka logiczna, stworzona przez węgierskiego architekta Ernő Rubika w 1974 roku. Jest to jedna z najbardziej znanych i popularnych układanek na świecie.
Klasyczna Kostka Rubika składa się z 6 kwadratowych ścian, na których znajduje się po 9 kolorowych kafelków. Standardowy zestaw kolorów kafelków to: biały, żółty, niebieski, zielony, czerwony i pomarańczowy.
Każda ścianka Kostki Rubika ma możliwość obrotu wokół środkowego kafelka w dwie strony: zgodnie ze wskazówkami zegara lub przeciwnie. Obracanie ściankami kostki Rubika powoduje przemieszczanie kafelków na inne miejsca na ściance lub zupełnie na inną ściankę.
Zabawa Kostką Rubika polega na takim obracaniu ścianek i przemieszczaniu kafelków, aby wszystkie 9 kafelków na ściance było w tym samym kolorze oraz aby jednocześnie na każdej z 6 ścianek była taka sytuacja.
Ile jest kombinacji ułożeń Kostki Rubika?
Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki Rubika 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony (43 252 003 274 489 856 000). Mimo to każdą pomieszaną kostkę Rubika można ułożyć w maksymalnie 20 ruchach, a najszybsi gracze na świecie potrafią ułożyć ją w około 3-4 sekundy.
Jaka jest oryginalna Kostka Rubika?
Producentem oryginalnej Kostki Rubika od 2021 roku jest firma Spin Master, aktualny właściciel marki Rubik’s Brand Ltd. Oryginalną Kostkę Rubika można zakupić w naszym sklepie pod tym linkiem.
Jakie wymiary ma oryginalna Kostka Rubika?
Aktualne standardowe wymiary Kostki Rubika 3x3x3 to około 5.6 x 5.6 x 5.6 cm. Jest to rozmiar odpowiedni dla większości osób. Kostka o tym rozmiarze jest wystarczająco duża, aby można ją było łatwo trzymać i manewrować, ale jednocześnie wystarczająco mała, aby można ją było wygodnie przenosić i używać w różnych miejscach.
Dlaczego Kostka Logiczna, a nie Kostka Rubika?
Kostki producentów innych niż Rubik’s, czyli takich jak GAN, Moyu, QY Toys (QiYi), Sengso, Yuxin, Yonjun itp. określane są jako „Kostki Logiczne” lub „Magiczne Kostki” ze względu na ograniczenia prawne i zastrzeżone znaki towarowe należące do marki Rubik’s Brand Limited.
Od jakiego wieku jest Kostka Rubika?
Oficjalnie Kostka Rubika przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia. Jest to dobra rozrywka dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Jakie są rodzaje Kostek Rubika?
Istnieje kilka grup kształtów kostek: kostki 4-ścienne (trójkątne piramidy), kostki 6-ścienne (kwadratowe), kostki 12-ścienne i kostki o innych, nietypowych kształtach.
Jakie są kostki 4-ścienne (trójkątne, piramidy)?
Istnieje wiele rodzajów kostek czworościennych. Oto niektóre rodzaje:
- klasyczna Piramida 3×3 – najpopularniejsza
- Piramida 2×2, 4×4
- Piramida Koniczynka (Clover)
- Piramida Mirror – układa się kształty zamiast kolorów
- Kostki Mastermorphix – kostki trudniejsze, różne rozmiary 3×3, 4×4, 5×5, itd.
- Kostki Mastermorphix Ivy
- Kostka Piramida Trybikowa (Gear)
- i ciągle wymyślane są nowe rodzaje
Jakie są kostki 6-ścienne?
Kostki sześcienne można podzielić na kilka grup: klasyczne, kostki nietypowe niezmieniające kształtu i kostki zmiennokształtne.
Sześcienne kostki klasyczne to różne rozmiary klasycznej Kostki Rubika różniące się tylko liczbą kafelków na każdej ze ścianek. Najmniejszy rozmiar to kostka 2x2x2 zwana „Pocket Cube”, czyli kostka „kieszonkowa”. Następnie najpopularniejsza kostka 3x3x3. Dalej kostka 4x4x4 zwana „Rubik’s Revenge”, czyli Zemsta Rubika lub „Master Cube”, czyli kostka Mistrzowska. Następnie kostka 5x5x5 zwana „Professor’s Cube”, czyli kostka Profesora. Dalej kolejne większe rozmiary kostek: 6x6x6, 7x7x7, 8x8x8, 9x9x9 itd. Największym rozmiarem klasycznej kostki sześciennej jest kostka 33 x 33 x 33.
Kostki nietypowe niezmieniające kształtu to kostki, które na ściankach nie mają równo ułożonych kwadratowych kafelków. Zamiast nich są inne kształty, a ścianki kostki obracają się w nietypowy sposób (np. po przekątnej całej bryły). Mimo tego, po wykonaniu pełnego ruchu ścianką, kostka pozostaje w kształcie kostki sześciennej. Do tej grupy należą:
- kostka Skewb (czyt. Skjub) i jej różne odmiany
- kostka Ivy
- kostka Dino lub X-Cube
- kostka Redi
- i inne
Kostki zmiennokształtne to kostki, które w formie ułożonej są równymi sześcianami, ale pomieszane i w trakcie układania przyjmują różne kształty, przez co są dużo trudniejsze od zwykłych kostek. Do tej grupy należą:
- kostki Mirror – rozmiary 2×2, 3×3 itd. – kostki jednokolorowe, gdzie układane są tylko kształty,
- kostki Wiatraki (Windmill) – rozmiary 3×3, 4×4 itd.
- kostki Fisher – rozmiary 3×3, 4×4 itd.
- kostki Axis – jedna z najtrudniejszych odmian kostki 3×3
- kostki Trybikowe (Gear)
- kostki Square
- kostki Ghost – połączenie Axis i Mirror – uważana przez wielu za najtrudniejszą odmianę klasycznej kostki 3×3
- i inne
Jakie są kostki 12-ścienne?
Jest kilka rodzajów kostek z grupy kostek o kształcie bryły dwunastościanu foremnego. Są to:
- kostka Kilominx (2×2)
- kostka Megaminx (3×3)
- kostka Gigaminx (5×5)
- kostka Teraminx (7×7)
- kostka Petaminx (9×9)
- kostka Examinx (11×11)
- kostka Zettaminx (13×13)
- i różne ich odmiany
Co to jest magnetyczna Kostka Rubika?
Kostka Magnetyczna różni się od zwykłej tym, że posiada wmontowane wewnątrz elementów pary przyciągających się magnesów. Magnesy pomagają wyrównać pozycje ścianek podczas ich obrotu, dając znak graczowi, że ścianka jest w równej pozycji. W zależności od siły magnesów, mogą delikatnie „dociągnąć” ściankę do równej pozycji. Kostki magnetyczne są droższe od zwykłych, ale posiadają wiele zalet: są bardziej precyzyjne, bardziej stabilne i ułatwiają szybkie układanie.
Co to jest Speedcubing?
Speedcubing to dyscyplina, która skupia się na jak najszybszym rozwiązaniu układanki Kostki Rubika. Osoby biorące udział w speedcubingu, zwane speedcuberami, rywalizują ze sobą, starając się osiągnąć jak najlepsze czasy ułożenia kostki.
Rozgrywki speedcubingowe obejmują różne kategorie i konkurencje, w zależności od rodzaju układanki i technik używanych do jej rozwiązania. Najpopularniejsze kategorie obejmują Kostkę Rubika 3×3, ale istnieją również konkurencje dla innych rodzajów układanek, takich jak Kostka Rubika 2×2, 4×4, 5×5, Megaminx, Pyraminx, oraz wiele innych.
W speedcubingu ważne są nie tylko szybkość, ale także precyzja. Współzawodnicy starają się ułożyć kostkę Rubika w jak najkrótszym czasie, stosując różne algorytmy i techniki obracania. Są organizowane oficjalne zawody speedcubingowe, gdzie uczestnicy mierzą się ze sobą w różnych kategoriach, a osiągnięte czasy są dokładnie mierzone i rejestrowane. Wielu speedcuberów doskonali swoje umiejętności, ucząc się skomplikowanych algorytmów i trenując regularnie, aby osiągać coraz lepsze wyniki.
Jak mierzyć czas układania kostki Rubika?
Czas układania kostki Rubika można mierzyć na kilka sposobów:
- korzystając z aplikacji na komputerze lub smartfonie, takiej jak np.: csTimer – https://cstimer.net/ (łatwa obsługa: wystartuj pomiar przez przytrzymanie spacji na klawiaturze, aż do momentu pojawienia się zielonych cyfr 0:00 i puść spację, następnie szybko ułóż kostkę i zatrzymaj odliczanie czasu przez naciśnięcie spacji)
- korzystając z jednej z wielu aplikacji na smartfona
- korzystając ze specjalnie zaprojektowanego stopera, takiego jakie używane są na oficjalnych zawodach speedcubingowych. Niektóre stopery mają możliwość podłączenia do komputera lub smartfona (kabelkiem lub przez bluetooth)
Co to jest Rubik Cubism?
Rubik Cubism to nurt artystyczny, który wykorzystuje Kostkę Rubika jako główną podstawę do twórczości. Kostki Rubika układane są w różne wzory w taki sposób, aby tworzyły obraz mozaikowy. Często tworzone są w ten sposób obrazy podobizn twarzy znanych osób (np. piłkarzy), odzwierciedlenia znanych obrazów (np. Mona Lisa) czy inne, prostsze wzory.